Po co dzielić na śmieci mokre i suche

System segregowania śmieci na makulaturę, szkło i tworzywa sztuczne jest już znany wszystkim. W ostatnim czasie coraz więcej miast wprowadza również podział na odpady mokre i suche. W związku z tym pojawia się wiele pytań. Jedno z najczęściej zadawanych dotyczy tego, czy odpady mokre można wyrzucać w workach. Co musisz wiedzieć na temat nowych zasad segregacji?
Duża część tzw. odpadów suchych trafia do kontenerów przeznaczonych na papier, plastik i szkło. O ile zostaną właściwie przygotowane i umieszczone w odpowiednim pojemniku, możliwe jest odzyskanie z nich surowców. Wiele śmieci wyrzucanych jest do pojemników na odpady zmieszane. Warto postarać się o to, aby trafiały tam tylko odpady, które nie nadają się do sortowania. Przed pojawieniem się pojemników na odpady mokre, w śmieciach zmieszanych znajdowały się biodegradowalne resztki, które mogą ulegać kompostowaniu. Właśnie one nazywane są mokrymi odpadami. Jeśli zastanawiasz się, jak funkcjonują zakłady utylizacji, warto wiedzieć, że znajdują się w nich między innymi sortownie i kompostownie. Skuteczne kompostowanie odpadów mokrych bio było trudne, kiedy wszystkie trafiały do kontenerów na śmieci zmieszane. Te ostatnie, po sprawdzeniu pod kątem zawartości odpadów podlegających segregacji i niepożądanych przedmiotów, są składowane i tworzą tzw. balast. Ograniczenie powstawania balastu jest celem segregacji. Dzięki pojawieniu się pojemników na mokre odpady możliwe jest łatwe poddanie kompostowaniu wszystkich śmieci organicznych.

Jak segregować mokre bioodpady

Zastanawiasz się, co dokładnie wrzucać do kontenerów na odpadki biodegradowalne? Przede wszystkim części roślinne, takie jak obierki, skórki oraz zepsute fragmenty warzyw i owoców. Umieszczaj tam również słomę, siano, trociny i korę, gałęzie drzew i krzewów oraz nieimpregnowane i niemalowane kawałki drewna. Do tych pojemników powinny trafiać resztki kuchenne, takie jak skorupki jajek, fusy z kawy lub herbaty oraz zepsute przetwory z warzyw i owoców. Czy odpady mokre można wyrzucać w workach? To wyjątkowo istotne pytanie. W pojemnikach, których zawartość będzie kompostowana, nie mogą znaleźć się żadne tworzywa nieorganiczne, które nie podlegają szybkiej biodegradacji. Mokre odpady zaleca się przesypywać z domowego kosza prosto do kontenera. Jeśli regularne mycie pojemnika jest dla Ciebie problemem, wybierz dedykowane mokrym śmieciom torby z szarego papieru.
Mogą być bez problemu kompostowane, dlatego wyrzuca się je wraz z zawartością. Papierowe worki mogą przemakać, dlatego dno domowego śmietnika możesz wyłożyć innym kawałkiem papieru nadającego się do kompostownia i wyrzucać go razem z odpadkami. Pamiętaj, że w pojemnikach na bioodpady nie mogą znaleźć się mięso, kości i odchody zwierząt, leki, popiół z węgla kamiennego, ziemia, kamienie oraz płyty wiórowe i pilśniowe. Podział na śmieci mokre i suche już w gospodarstwach domowych, ułatwia skuteczne zarządzanie odpadkami w zakładach utylizacji. Dzięki temu możliwa jest maksymalizacja ponownego wykorzystania zużytych surowców.